Starting list of riders and teams at the 2022 Giro d’Italia

0
8
Simon Yates (left to right, clockwise), Egan Bernal, Daniel Martínez and Damiano Caruso compete in last year's Giro d'Italia - GETTY IMAGES

Simon Yates (left to right, clockwise), Egan Bernal, Daniel Martínez and Damiano Caruso compete in last year’s Giro d’Italia – GETTY IMAGES

As with all WorldTour races, each team from the top-flight of professional cycling receive an invitation and in the case of the Giro d’Italia, all are contracted to race the first grand tour of the season.

In addition to the WorldTeams, Alpecin-Fenix qualified as the No 1 ranked ProTeam from 2021 while Arkéa-Samsic decided against racing despite qualifying as second best last season, allowing race organisers RCS to hand out three wild card entries to Bardiani-CSF-Faizane, Drone Hopper-Androni Giocattoli and Eolo-Kometa.

In the countdown to the race, which gets under way in Budapest, Hungary, on Friday May 6 and concludes in Verona a little over three weeks later, Telegraph Sport will update the below list with riders expected to compete or named on long-lists highlighted in bold.

WorldTeams

Ag2r-Citroën (Fra) – named team

Lilian Calmejane (Fra), Mikaël Cherel (Fra), Felix Gall (Aut), Jaakko Hanninen (Fin), Lawrence Naesen (Bel), Nans Peters (Fra), Nicolas Prodhomme (Fra, neo-pro), Andrea Vendrame (Ita).

Astana Qazaqstan (Kaz) – named team

Valerio Conti (Ita), David de la Cruz (Spa), Joe Dombrowski (US), Fabio Felline (Ita), Miguel Ángel López (Col), Vincenzo Nibali (Ita), Vadim Pronskiy (Kaz), Harold Tejada (Col).

Bahrain Victorious (Brn) – named team

Phil Bauhaus (Ger), Pello Bilbao (Spa), Santiago Buitrago (Col), Mikel Landa (Spa), Domen Novak (Slo), Wout Poels (Hol), Jasha Sütterlin (Ger), Jan Tratnik (Slo).

BikeExchange-Jayco (Aus) – named team

Lawson Craddock (US), Lucas Hamilton (Aus), Michael Hepburn (Aus), Damien Howson (Aus), Christopher Juul-Jensen (Den), Callum Scotson (Aus), Matteo Sobrero (Ita), Simon Yates (GB).

Bora-Hansgrohe (Ger) – named team

Giovanni Aleotti (Ita, neo-pro), Cesare Benedetti (Pol), Emanuel Buchmann (Ger), Patrick Gamper (Aut), Jai Hindley (Aus), Lennard Kämna (Ger), Wilco Kelderman (Hol), Ben Zwiehoff (Ger).

Cofidis (Fra) – named team

Davide Cimolai (Ita), Simone Consonni (Ita), Wesley Kreder (Ned), Guillaume Martin (Fra), Anthony Perez (Fra), Pierre-Luc Périchon (Fra), Rémy Rochas (Fra), Davide Villella (Ita).

DSM (Ger) – named team

Thymen Arensman (Ned, neo-pro), Romain Bardet (Fra), Cees Bol (Ned), Romain Combaud (Fra), Alberto Dainese (Ita, neo-pro), Nico Denz (Ger), Chris Hamilton (Aus), Martijn Tusveld (Ned).

EF Education-EasyPost (US)

Daniel Arroyave (Col, neo-pro), Alberto Bettiol (Ita), Stefan Bissegger (Swi, neo-pro), Jonathan Caicedo (Ecu), Diego Camargo (Col, neo-pro), Simon Carr (GB, neo-pro), Hugh Carthy (GB), Esteban Chaves (Col), Magnus Cort (Den), Owain Doull (GB), Odd Christian Eiking (Nor), Ruben Guerreiro (Por), Ben Healy (Irl, neo-pro), Alex Howes (US), Jens Keukeleire (Bel), Merhawi Kudus (Eri), Sebastian Langeveld (Ned), Lachlan Morton (US), Hideto Nakane (Jpn), Mark Padun (Ukr), Neilson Powless (US), Sean Quinn (US), Jonas Rutsch (Ger), Tom Scully (NZ), James Shaw (GB), Georg Steinhauser (Ger, neo-pro), Rigoberto Urán (Col), Michael Valgren (Den), Julius van den Berg (Ned), Marijn van den Berg (Ned, neo-pro), Lukasz Wisniowski (Pol).

Groupama-FDJ (Fra)

Bruno Armirail (Fra), Lewis Askey (GB, neo-pro), Matteo Badilatti (Swi), Clément Davy (Fra, neo-pro), Arnaud Démare (Fra), Antoine Duchesne (Can), David Gaudu (Fra), Kevin Geniets (Hol), Jacopo Guarnieri (Ita), Ignatas Konovalovas (Ltu), Stefan Küng (Swi), Mathieu Ladagnous (Fra), Olivier Le Gac (Fra), Fabian Lienhard (Swi), Tobias Ludvigsson (Swe), Valentin Madouas (Fra), Rudy Molard (Fra), Quentin Pacher (Fra), Thibaut Pinot (Fra), Sébastien Reichenbach (Swi), Anthony Roux (Fra), Miles Scotson (Aus), Ramon Sinkeldam (Ned), Jake Stewart (GB, neo-pro), Michael Storer (Aus), Attila Valter (Hun), Lars van den Berg (Ned, neo-pro), Bram Welten (Ned).

Ineos Grenadiers (GB) – named team

Richard Carapaz (Ecu), Jonathan Castroviejo (Spa), Jhonatan Narváez (Col), Richie Porte (Aus), Salvatore Puccio (Ita), Pavel Sivakov (Fra), Ben Swift (GB), Ben Tulett (GB).

Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux (Bel)

Jan Bakelants (Bel), Sven Erik Bystrom (Nor), Dimitri Claeys (Bel), Aimé De Gendt (Bel), Dries De Pooter (Bel, trainee from Aug 1), Theo Delacroix (Fra, neo-pro), Tom Devriendt (Bel), Biniam Girmay (Eri), Kobe Goossens (Bel), Quinten Hermans (Bel), Jan Hirt (Cze), Laurens Huys (Bel), Julius Johansen (Den), Alexander Kristoff (Nor), Louis Meintjes (SA), Madis Mihkels (Est, trainee from Aug 1), Hugo Page (Fra, neo-pro), Andrea Pasqualon (Ita), Barnabas Peak (Hun), Simone Petilli (Ita), Adrien Petit (Fra), Baptiste Planckaert (Bel), Domenico Pozzovivo (Ita), Lorenzo Rota (Ita), Rein Taaramae (Est), Gerben Thijssen (Bel), Taco van der Hoorn (Ned), Corné van Kessel (Ned), Kevin Van Melsen (Bel), Boy van Poppel (Ned), Loïc Vliegen (Bel), Georg Zimmermann (Ger).

Israel-Premier Tech (Isr) – named team

Jenthe Biermans (Bel), Matthias Brändle (Aut), Alexander Cataford (Can), Alessandro De Marchi (Ita), Alex Dowsett (GB), Reto Hollenstein (Swi), Giacomo Nizzolo (Ita), Rick Zabel (Ger).

Jumbo-Visma (Ned) – named team

Edoardo Affini (Ita), Koen Bouwman (Ned), Tom Dumoulin (Ned), Pascal Eenkhoorn (Ned), Tobias Foss (Nor), Gijs Leemreize (Ned, neo-pro), Sam Oomen (Ned), Jos van Emden (Ned).

Lotto-Soudal (Bel)

Cedric Beullens (Bel), Victor Campenaerts (Bel), Filippo Conca (Ita, neo-pro), Steff Cras (Bel), Jasper De Buyst (Bel), Thomas De Gendt (Bel), Arnaud De Lie (Bel, neo-pro), Jarrad Drizners (Aus, neo-pro), Caleb Ewan (Aus), Frederik Frison (Bel), Philippe Gilbert (Bel), Sébastien Grignard (Bel, neo-pro), Matthew Holmes (GB), Roger Kluge (Ger), Andreas Kron (Den), Kamil Malecki (Pol), Sylvain Moniquet (Bel, neo-pro), Michael Schwarzmann (Ger), Rüdiger Selig (Ger), Harry Sweeny (Aus, neo-pro), Maxim Van Gils (Bel, neo-pro), Brent Van Moer (Bel), Harm Vanhoucke (Bel), Florian Vermeersch (Bel), Viktor Verschaeve (Bel, neo-pro), Xandres Vervloesem (Bel, neo-pro), Tim Wellens (Bel).

Movistar (Spa) – named team

Jorge Arcas (Spa), Will Barta (US), Oier Lazkano (Spa), Antonio Pedrero (Spa), José Joaquín Rojas (Spa), Sergio Samitier (Spa), Iván Sosa (Col), Alejandro Valverde (Spa).

Quick Step-Alpha Vinyl (Bel) – named team

Davide Ballerini (Ita), Mark Cavendish (GB), James Knox (GB), Michael Morkov (Den), Mauro Schmid (Swi, neo-pro), Pieter Serry (Bel), Bert Van Lerberghe (Bel), Mauri Vansevenant (Bel, neo-pro).

Trek-Segafredo (US) – named team

Dario Cataldo (Ita), Giulio Ciccone (Ita), Juan Pedro López (Spa), Bauke Mollema (Hol), Jacopo Mosca (Ita), Mattias Skjelmose Jensen (Den, neo-pro), Edward Theuns (Bel), Otto Vergaerde (Bel).

UAE Team Emirates (UAE) – named team

Joao Almeida (Por), Rui Costa (Por), Alessandro Covi (Ita), Davide Formolo (Ita), Fernando Gaviria (Col), Rui Oliveira (Por), Maximiliano Richeze (Arg), Diego Ulissi (Ita).

ProTeams

Alpecin-Fenix (Bel)

Edward Anderson (US), Maurice Ballerstedt (Ger), Sjoerd Bax (Ned), Tobias Bayer (Aut), Dries De Bondt (Bel), Floris De Tier (Bel), Silvan Dillier (Swi), Samuel Gaze (NZ), Michael Gogl (Aut), Jimmy Janssens (Bel), Alexander Krieger (Ger), Senne Leysen (Bel), Jakub Mareczko (Ita), Tim Merlier (Bel), Xandro Meurisse (Bel), Stefano Oldani (Ita), Jasper Philipsen (Bel), Edward Planckaert (Bel), Jonas Rickaert (Bel), Oscar Riesebeek (Ned), Kristian Sbaragli (Ita), Robert Stannard (Aus), Lionel Taminiaux (Bel), Scott Thwaites (GB), Fabio Van Den Bossche (Bel), David van der Poel (Ned), Mathieu van der Poel (Ned), Guillaume Van Keirsbulck (Bel), Gianni Vermeersch (Bel), Julien Vermote (Bel), Jay Vine (Aus).

Bardiani-CSF-Faizane (Ita)

Luca Covili (Ita), Filippo Fiorelli (Ita), Davide Gabburo (Ita), Sacha Modolo (Ita), Luca Rastelli (Ita), Alessandro Tonelli (Ita), Filippo Zana (Ita), Samuele Zoccarato (Ita).

Drone Hopper-Androni Giocattoli (Ita)

Juan Diego Alba (Col), Mattia Bais (Ita), Gabriele Benedetti (Ita), Alessandro Bisolti (Ita), Jefferson Cepeda (Ecu), Luca Chirico (Ita), Eduard-Michael Grosu (Rou), Trym Westgaard Holther (Nor), Leonardo Marchiori (Ita), Umberto Marengo (Ita), Didier Merchan (Col), Daniel Muñoz (Col), Andrii Ponomar (Ukr), Simone Ravanelli (Ita), Jhonatan Restrepo (Col), Eduardo Sepúlveda (Arg), Filippo Tagliani (Ita), Natnael Tesfatsion (Eri), Santiago Umba (Col), Martí Vigo (Spa), Edoardo Zardini (Ita), Ricardo Alejandro Zurita (Spa).

Eolo-Kometa (Ita) – named team

Vincenzo Albanese (Ita), Davide Bais (Ita), Erik Fetter (Hun), Lorenzo Fortunato (Ita), Francesco Gavazzi (Ita), Mirco Maestri (Ita), Samuele Rivi (Ita), Diego Rosa (Ita).